Góry w mieście – Wzgórza Trzebnickie

Chcielibyśmy się z Wami podzielić naszym małym odkryciem tuż niedaleko Wrocławia. Przez przypadek odkryliśmy góry w środku miasta i bardzo przyjemne trasy biegowe i rowerowe. Niestety nie będzie o górach i pagórkach wrocławskich, chodź plan popełnienia takiego teksu też się rodzi w naszych głowach.

W okolicach Wrocławia mamy piękny Masyw Ślęży, która daje nam namiastkę górskiego klimatu. My jednak wybraliśmy się w drugą stronę, do Trzebnicy gdzie rozgrywane były zawody biegowe IV Cross Trzebnicki. Cross Trzebnicki to bieg na dystansie 10km odbywający się na terenie wzgórz Trzebnickich. Trasa biegu wiedzie po pagórach lasu bukowego. Bieg okazał się nie lada wyzwaniem. Trzy pętle po lesie bukowym dały w kość, podbiegi jak na miasto b. wymagające i co było największym zaskoczeniem, piękne tereny wypoczynkowe. Zainspirowało nas to do poczytania więcej na temat owych Wzgórz Trzebnickich.

Wzgórza Trzebnickie

Wzgórza Trzebnickie zwane potocznie Kocimi Górami są pozostałością po morenie czołowej lodowca i należą do strefy krajobrazowej Wału Trzebnickiego. Dwa najwyższe szczyty to Ciemna Góra Ciemna Góra (258 m n.p.m.) i Farna Góra (257m). Oba szczyty znajdują się na zachód od Trzebnicy. Szczyt Fana można zobaczyć jadąc krajowa 5 do Poznania.

W 1888r. na terenach Trzebnicy otwarto „Zdrój św. Jadwigi” i Trzebnica stała się popularnym uzdrowiskiem. Ocenie na terenie dzielnicy uzdrowiskowej znajdują się 3 stawy otoczone ścieżkami spacerowymi, park wodny oraz Las Bukowy, który pełnił kiedyś rolę parku zdrojowego.

Las Bukowy

Las Bukowy jest położony na wzgórzach, co dodaje mu atrakcyjności. Zwiedzając można się trochę zmęczyć. W lesie znajduje się plenerowa droga krzyżowa z kapliczkami Kalwaryjnymi, które prowadzą do kościoła Czternastu Świętych Wspomożycieli. Trasy spacerowa można spokojnie pokonywać z dziećmi, i dla nich w dzielnicy uzdrowiskowej znajdzie się wiele atrakcji.

Trasa rowerowa – Korona Kocich Gór

Dla osób lubiących większe wyzwania możemy zaproponować zdobycie rowerem Korony Kocich Gór. Trasa o długości 70km wiedzie przez najwyższe wzniesienia Wału Trzebnickiego. Więcej do poczytania pod linkiem

  • Długość trasy rowerowej: 70 km
  • Trudność: Średnia/Trudna
  • Teren: Pagórkowaty

Trasa biegowa – Las Bukowy na wzgórzach Trzebnickich

Dla chcących wzmocnić się przed górami wysokimi proponujemy bieganie po Lesie Bukowym. To fantastyczny sposób na podnoszenie swojej formy, na poprawienie kondycji, która (jak wszyscy wiemy) jest ważnym czynnikiem, kiedy zdobywamy „wielkie szczyty”. Niezależnie jak szybko biegasz, jak jesteś wytrenowanym sportowcem – uwierz nam, taki teren potrafi sprawić, że nabierzesz na nowo szacunku do „gór w mieście”. Więcej do poczytania tutaj.

  • Organizowane zawody: Cross Trzebnicki, luty
  • Długość trasy biegowej: 10 km
  • Trudność: Średnia
  • Teren: Pagórkowaty
Mapa tras biegowych - Las Bukowy, Wzgórza Trzebnickie
Mapa tras biegowych – Las Bukowy, Wzgórza Trzebnickie. Źródło: http://turystyka.trzebnica.pl/

 

Kocie Góry z Lasem Bukowym na Wzgórzach Trzebnickich, to ciekawa alternatywa dla mieszkańców Wrocławia do masywu Ślęży. Jest to fajne miejsce na niedzielną wycieczkę pieszą, biegową lub rowerową, a tamtejsze trasy biegowe i rowerowe dają dobrą możliwość treningu przed górską wyprawą.

Brak możliwości komentowania.